Sąd nie jest od potwierdzania racji dla zasady
Aby wystąpić o ustalenie stosunku prawnego lub prawa, trzeba mieć w tym interes prawny aż do wydania wyroku. Mając roszczenie, lepiej zatem wystąpić z żądaniem zapłaty, a nie o ustalenie.
20 listopada 2014 r. zapadł ciekawy wyrok Sądu Najwyższego – Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych (I PK 96/14). SN stwierdził w nim, że interes prawny powoda, jako materialnoprawna przesłanka powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, musi istnieć nie tylko w chwili wytoczenia powództwa, lecz również w chwili zamknięcia rozprawy.
Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco: powód Marcin M. był zatrudniony u strony pozwanej od 30 października 2003 r. do 31 grudnia 2013 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony. 17 grudnia 2012 r. wezwał pracodawcę do zaprzestania naruszania praw autorskich i uregulowania kwestii związanych z wykorzystywaniem aplikacji roboczej o nazwie „L." oraz do zapłaty odszkodowania tytułem bezprawnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta